La Ciudad de Nuestra Señora de La Paz

la-paz-bolivia-streetphoto001
Listopad 8th, 2014
|

Do La Paz najczęściej wjeżdża się od strony wyżej położonego El Alto. Oczom nadjeżdżających w pewnej chwili ukazuje się zapierająca dech w piersiach dolina. To właśnie w niej rozpościera się brunatno-pomarańczowe La Paz, niczym organiczny twór rozpływając się po dolinie i tworzących ją zboczach.

Obraz miasta z oddali jest bardzo spójny. Dominujący kolor cegły i suchych wzniesień scala je w niesamowity, ale zrozumiały krajobraz. Miasto postrzegane od wewnątrz okazuje się jednak zupełnie inne. Z tej perspektywy dominuje przestrzenna różnorodność, a nawet chaos, wielość kolorów i kształtów, nigdy nieustający hałas ulicy, ruch i duszący zapach spalin. Ten dualizm dodaje jednak La Paz jeszcze więcej czaru. Stykające się ze sobą sprzeczności widoczne są również wśród mieszkańców miasta. Obok niewzruszonych, czasem ucinających sobie drzemkę cholit w ulicznych kramikach, przechodzą współcześnie ubrani urzędnicy; tak jak wśród budowanych stopniowo przez wiele lat niedoświadczonymi rękami i wciąż nieukończonych domów wyrastają gdzieniegdzie błyszczące wieżowce.

Mimo, że oficjalną stolicą Boliwii jest Sucre, to La Paz pozostaje gospodarczym centrum i siedzibą rządu. Sąsiadujące El Alto, jedno z najszybciej rosnących miast Ameryki Łacińskiej i światowa stolica Indian Aymará, choć jest niezależne od La Paz, w rzeczywistości stanowi jego przedłużenie. Łączna ilość mieszkańców aglomeracji wynosi ponad 2 mln osób.

La Paz zostało założone przez Hiszpana Alonzo de Mendoza w 1548 roku. Stanowiące niewygodne warunki rozwoju położenie miasta (3600-4100 m n.p.m.) zostało zrekompensowane przez złoża złota doliny Río Choqueyapu oraz usytuowanie na głównym szlaku handlowym między Limą a Potosí.

Mimo nazwy miasta oznaczającej pokój, rozegrało się tu wiele aktów przemocy. Od roku 1825, kiedy Boliwia uzyskała niepodległość, republika przeżyła 190 zmian przewodnictwa kraju. Funkcja prezydenta wiązała się z niską średnią życia, a pałac prezydencki ze względu na powtarzające się podpalenia znany jest jako Palacio Quemado (Spalony Pałac). Sytuacja zmieniła się w 2006 roku wraz z objęciem funkcji przez Evo Moralesa, pierwszego rdzennego prezydenta kraju, cieszącego się dużym poparciem w społeczeństwie, czego potwierdzeniem są między innymi wymalowane na murach całego kraju słowa uznania i uwielbienia.

la-paz-bolivia-streetphoto002 la-paz-bolivia-streetphoto003 la-paz-bolivia-streetphoto004 la-paz-bolivia-streetphoto005 la-paz-bolivia-streetphoto006 la-paz-bolivia-streetphoto008 la-paz-bolivia-streetphoto013 la-paz-bolivia-streetphoto009 la-paz-bolivia-streetphoto011 la-paz-bolivia-streetphoto010 la-paz-bolivia-streetphoto015 la-paz-bolivia-streetphoto016 la-paz-bolivia-streetphoto012 la-paz-bolivia-streetphoto014 la-paz-bolivia-streetphoto017 la-paz-bolivia-streetphoto018

Leave a comment: