Lago Titicaca

copacabana-lagotiticaca-bolivia001
Listopad 19th, 2014
|

Na rozciągającej się po horyzont ciemnej powierzchni panuje absolutny spokój. Ze względu na brak światła nie sposób odróżnić jakiegokolwiek kształtu, choć w pewnym miejscu rysuje się z pewną nieregularnością przestrzenna plama. W niepokojącej ciemności czarna toń nagle marszczy się, drży, słychać szum fal, a wzburzenie wciąż narasta. Nieregularna forma okazuje się wyspą, gdy pojawia się na niej jasny punkt. Przy bliższym spojrzeniu okazuje się, że jest nim biała, masywna i pokryta białymi włosami, niczym wzburzoną morską pianą, postać. To bóg Viracocha. Ukazuje się w namacalnej formie w stworzonym przez siebie świecie i w wywołanym poruszeniu przestrzeni daje początek dwóm kolejnym bogom: Inti i Paxi – Słońcu i Księżycowi. Wyspę, na której zostały stworzone, nazwano Isla del Sol, mniejszą tuż obok – Isla de la Luna.

Podobne opowieści o losach świętego jeziora Titicaca oraz znajdujących się na nim wysp przekazywała sobie z ust do ust ludność preinkaskiej cywilizacji, Indianie Aymará. Dla dominujących po nich Inków jego wody pozostały święte, to z niego zrodzili się pierwsi przedstawiciele ich cywilizacji: Manco Capac i Mama Ocllo.

Obecnie to największe jezioro wysokogórskie na Ziemi, położone na wysokości 3820 m n.p.m., jest poważnie zagrożone ze względu na ogromne zanieczyszczenie. Największe miasta położone u jego brzegów: Puno i Juliaca w Peru oraz Copacabana w Boliwii nie mają wciąż oczyszczalni ścieków.

Mimo faktu, że kąpiel w jeziorze może zakończyć się poważną infekcją, a jego ekosystem został mocno zaburzony, nadal można podziwiać wyjątkowy urok tego ogromnego akwenu. Widoki roztaczające się wzdłuż całego wybrzeża, w niejednym miejscu tworzonego przez ośnieżone szczyty, pozostają w pamięci obserwatora prawdopodobnie na zawsze.

copacabana-lagotiticaca-bolivia002 copacabana-lagotiticaca-bolivia003 copacabana-lagotiticaca-bolivia004 copacabana-lagotiticaca-bolivia005 copacabana-lagotiticaca-bolivia007 copacabana-lagotiticaca-bolivia008 copacabana-lagotiticaca-bolivia009 copacabana-lagotiticaca-bolivia010 copacabana-lagotiticaca-bolivia011 copacabana-lagotiticaca-bolivia013 copacabana-lagotiticaca-bolivia014 copacabana-lagotiticaca-bolivia015 copacabana-lagotiticaca-bolivia016 copacabana-lagotiticaca-bolivia017 copacabana-lagotiticaca-bolivia018 copacabana-lagotiticaca-bolivia019 copacabana-lagotiticaca-bolivia020 copacabana-lagotiticaca-bolivia021 copacabana-lagotiticaca-bolivia022 copacabana-lagotiticaca-bolivia023 copacabana-lagotiticaca-bolivia024 copacabana-lagotiticaca-bolivia025 copacabana-lagotiticaca-bolivia026 copacabana-lagotiticaca-bolivia027 copacabana-lagotiticaca-bolivia028 copacabana-lagotiticaca-bolivia029 copacabana-lagotiticaca-bolivia030

 

Leave a comment: