Machu Picchu

machupicchu-peru-photos001
Grudzień 26th, 2014
|

Ponad pięćset lat temu, w czasie wielkiego rozkwitu swojego imperium, po szczytach, przełęczach i stokach gór peruwiańskiej Świętej Doliny wędrowali wybrani przedstawiciele Królestwa Inków. Narażając się na palące słońce, brak wody, atakujące insekty i ciężką wspinaczkę, przebyli setki kilometrów, przedarli się przez wiele gęstych lasów i rwących rzek.

Pewnego dnia, po zdobyciu wysokości 2400m ich oczom okazał się wymarzony krajobraz. Miejsce otoczone głębokimi dolinami, obfitujące w wodę pitną, głęboko ukryte przed intruzami, nadawało się idealnie do założenia miasta, w którym zamieszkać miał dziewiąty i najbardziej zasłużony król Inków – Pachacuti.

Po dokładnych obserwacjach okazało się, że znajdujące się tuż obok pasmo wysokich szczytów umożliwiało odpowiednie wykorzystanie promieni słonecznych w celu precyzyjnego określenia wyjątkowych dni w roku. Dzięki zbudowanym w osadzie obserwatoriom Inkowie byli w stanie ustalić zmiany pór roku, w tym przede wszystkim daty równonocy wiosennej i jesiennej, dni szczególnie ważnych zarówno w kontekście kalendarza upraw rolnych, jak i obrzędów religijnych. Gwiazdy, Słońce i Księżyc były dla Inków najważniejszymi bóstwami i to wydaje się być kluczem do rozwikłania tajemnicy lokalizacji świętego miasta.

Oprócz króla i jego rodziny mieszkańcami Machu Picchu zostali przedstawiciele inkaskiej arystokracji, kapłani oraz nieliczni żołnierze odpowiedzialni za obronę miasta. Górna cześć miasta zabudowana świątyniami stanowiła centrum religijnych obrzędów i astronomicznych obserwacji, natomiast dolna przeznaczona była na budynki mieszkalne i magazyny. Całe założenie otoczono tarasami uprawnymi, umożliwiając hodowlę roślin na stromych zboczach.

W połowie XVI wieku, w trakcie hiszpańskiej konkwisty, Inkowie pospiesznie opuścili osadę, aby zapobiec zniszczeniu miasta. Ostatecznie Hiszpanie nigdy nie zdołali odnaleźć Machu Picchu mimo krążących legend o sanktuarium, pobudzających ich żądzę poszukiwań. Dopiero na początku XX wieku osada została odkryta dla Zachodniego Świata przez amerykańskiego profesora Hirama Binghama. Po dokonaniu odkrycia w 1911 roku rozpoczął on kilkuletnie badania archeologiczne, podczas których zabrał do USA wiele zabytkowych przedmiotów, a spór o nie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Peru zakończył się dopiero sto lat później decyzją uniwersytetu o zwrocie wywiezionych artefaktów.

Machu Picchu to dziś najlepiej zachowane miasto Inków, świadectwo ich wysoko rozwiniętej kultury, ale przede wszystkim miejsce owiane atmosferą wielkiej tajemnicy.

machupicchu-peru-photos002 machupicchu-peru-photos003 machupicchu-peru-photos004 machupicchu-peru-photos005 machupicchu-peru-photos006 machupicchu-peru-photos007 machupicchu-peru-photos008machupicchu-peru-photos010machupicchu-peru-photos009

Leave a comment: