Val-paraíso (?)

valparaiso_pspigiel_com001
Kwiecień 24th, 2015
|

Valparaíso, którego nazwa wywodzi się z hiszpańskich słów oznaczających „dolinę” i „raj”, to drugie co do wielkości miasto w Chile (po stolicy – Santiago, w której mieszka 1/3 populacji kraju). Założone w 1563 roku przez hiszpańskich kolonizatorów, położone malowniczo na 45 wzgórzach tuż nad Oceanem Spokojnym w niedalekiej odległości od Santiago szybko stało się ważnym portem i ośrodkiem gospodarczym na terenie ówczesnego wicekrólestwa Peru i zyskało miano „Perły Pacyfiku”. Miasto nie miało jednak łatwej historii – było wielokrotnie niszczone przez trzęsienia Ziemi, pożary i inne kataklizmy, a także podczas prowadzonych wojen. Na szczęście ocalała charakterystyczna dla miasta, pochodząca z początków XX wieku ciasna zabudowa kolorowych domków pokrytych blachą falistą, wpisana w 2003 roku na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Dziś do Valparaíso przyjeżdża się jednak głównie ze względu na jego kulturalno-rozrywkową amosferę. Znajduje się tu m.in. muzeum najsłynniejszego chilijskiego poety – Pablo Nerudy, które mieści się w jego domu położonym na jednym ze wzgórz. W zabytkowych dzielnicach miasta pełno jest restauracji, kafejek, galerii i pracowni artystycznych, a ciasne ulice zdobią wielobarwne (i często zabarwione politycznie) murale, graffiti i inne formy street-artu. W weekendy pełno tu muzykujących lub sprzedających wyroby rękodzielnicze ulicznych artystów.

Z tym turystycznym, pocztówkowym obrazem miasta kontrastuje jednak jego druga twarz. Miasto jest zaśmiecone, a niektóre dzielnice niebezpieczne ze względu na dużą przestępczość. W Valparaíso mieszka największy odsetek osób chorych na AIDS w Chile, efekt powszechnej w tym portowym mieście prostytucji. Na ulicach, skwerkach czy parkach widać wielu bezdomnych. Zastanawiające jest to, że był to nasz pierwszy kontakt z tym problemem od czasu przyjazdu do Ameryki Południowej. W Boliwii i Peru, krajach dużo biedniejszych i gorzej rozwiniętych (ale też posiadających o wiele mniej restrykcyjne prawo budowlane), zjawisko bezdomności wydawało się nie występować.

valparaiso_pspigiel_com002valparaiso_pspigiel_com003 valparaiso_pspigiel_com005valparaiso_pspigiel_com008  valparaiso_pspigiel_com004 valparaiso_pspigiel_com006 valparaiso_pspigiel_com007 valparaiso_pspigiel_com010 valparaiso_pspigiel_com011 valparaiso_pspigiel_com012 valparaiso_pspigiel_com019 valparaiso_pspigiel_com014 valparaiso_pspigiel_com020 valparaiso_pspigiel_com015 valparaiso_pspigiel_com016 valparaiso_pspigiel_com017 valparaiso_pspigiel_com018 valparaiso_pspigiel_com013 valparaiso_pspigiel_com021

Leave a comment: